Award History

Award History  2006 - 2019

The Academy also provides special support and preparation to students who enter local, regional, national and international solo and chamber music competitions. Numerous Music Institute of Chicago Academy students are prize winners and matriculate to the nation’s top conservatories and universities.

 

Here is a sampling of award winners since 2006 including the current Academy season.

 

National and International Competitions and Significant Scholarship Awards

 

10th International Violin Competition Leopold Mozart

First Prize – Mozart Prize: Joshua Brown, Violinist, USA 
Second Prize: Karisa Chiu, USA 
 
 

American Prize (February)

2016- Joshua Brown, 1st

 

American Protégé International Concerto Competition (April and May Winners' Concerts)

2017 - 2nd Irina Casasnovas, violin

2015 - 1st Richard Li, cello

2014 - 1st Nathan Mo, cello

 

American String Teachers Association National Solo Competition (ASTA) 

2018 - 1st rina Casasnovas, violin

2016 - HM Hannah White, violin

2009 - 1st Matthew Lipman, viola

 

Arkady Fomin Scholarship

2017 - Joshua Brown, violinist

 

Arthur Fraser International Piano Competition (March)

2016- 1st David Hou, 3rd Daniel Szefer

 

Biennial PianoArts North American Competition (May)

2016 - John Schindler, Third prize, best performance of a violin or cello duo, and the Wisconsin Competitor Award

 

Blount-Slawson Young Artists Competition (January)

2019 - 2nd John Heo, violin; Irina Casasnovas, finalist

2018 - 1st Maya Anjali Buchanan, violin (alumna)

2016 - 1st Karisa Chiu, violin; Finalist - Nathan Mo, cellist

2013 - 1st Gallia Kastner, violin; 2nd Ade Williams, violin

2012 – 3rd Claire Bourg, violin

2011 – 1st Kelly Talim, violin; 3rd Alexandra Switala, violin

2010 – 1st Matthew Lipman, viola; Finalist - Vincent Meklis

 

Bradshaw & Buono International Piano Competition (April)

2015 - 1st Natalie Nedvetsky

2014 - 1st Natalie Nedvetsky

 

ENKOR International Music Competition -Chamber Music (January)

2017 - Astera String Quartet -  Ria Honda and Hannah White, violins, Kayla Cabrera, viola, Annamarie Wellems, cello

 

ENKOR International Music Competition - Strings 

2019  - First Place, Cello, Mia Wimbiscus

2016 - Grand Prize, First Place, Violin - Joshua Brown

 

Fischoff National Chamber Music Competition (May)

Gold Medal (6)

2018 - Kairos String Quartet - Joshua Brown and Julian Rhee, violin/viola, Thompson Wang, violin, Lydia Rhea, cello

2013 - Quartet Lumière  - Rebecca Benjamin and Gallia Kastner, violin, Mira Williams, viola, Josiah Yoo, cello

2012 - Quartet Stracciatella - Erika Gray and Hyun-Jae Lim, violin, Stephanie Block, viola, Johannes Gray, cello

2010 - Quartet Danaë  - Zachary Spontak and Sophia Cho, violin, Leah Ferguson, viola, Benjamin Fried, cello

2009 - Aurelia String Quartet - Susie Koh and Laura Park, violin, Arianna Smith, viola, Allan Steele, cello

2008 -  Quartet Polaris - Andrea Jarrett and Vincent Meklis, violin, Matthew Lipman, viola, Gabrial Cabezas, cello

Silver Medal (4)

2017 - Astera Quartet - Ria Honda and Hannah White, violin, Kayla Cabrera, viola, Annamarie Wellems, cello

2014 - Vox Quartet -  Serena Harnack and Hansuh Rhee, violin, Mira Williams, viola, Nathan Mo, cello

2010 - Emerald Quartet - Ethan Hoppe, Kenneth Jones-Madrid, Clayton Penrose-Whitmore, violin/viola, Alexander Hersh, cello

2008 -  Ridere Quartet - Samantha Bennett, Ryan Meehan, Emma Steele, violin/viola, Mindy Park, cello

Bronze Medal (4)

2016 - Vibrante String Quartet - Zachary Brandon and Hannah White, violin, Freya Irani, viola, Leevy Williams, cello

 2012 - Quartet Ardella -  Jennifer Cha and Laura Park, violin, Devon Naftzger, viola, Ben Solomonow, cello

2009 - Quartet Danaë  - Sophia Cho and Natsuki Kumagai, violin, Leah Ferguson, viola, Ben Fried, cello

2008 - Aurelia String Quartet - Susie Koh and Laura Park, violin, Arianna Smith, viola, Allan Steele, cello

Honorable Mention (2)

2015 Atara String Quartet - Karisa Chiu and Hannah White, violin, Tess Krope, viola, Krystian Chiu, cello

2012 Pallas Trio - Kelly Talim, violin, Mariel Werner, cello, Kate Liu, piano

 

Irving M. Klein International String Competition (June)

2018 - 2nd - Julian Rhee, violin; also, Best Performance of the Commissioned Work and the Pablo Casals Prize for the best performance of the solo Bach work.

2017 - 4th - Karisa Chiu, violin

2015 - 4th - Erika Gray, viola

2012-  2nd - Emma Steele, violin

           4th - Alexandra Switala, violin

2011 - 4th- Mindy Park, cello

 

Jack Kent Cooke Young Artist Award (rolling admission)

2017 - Zachary Brandon, violin

2017 - Andrew Guo, piano and composition

2016 - Josiah Yoo, cello

2016 - Hannah White, violin

2015 - Mira Williams, viola

2014 - Gallia Kastner, violin

2013 - Ade Williams, violin

2007 - Matthew Lipman, viola

 

Linda and Isaac Stern Charitable Foundation Award - The scholarship is named after Isaac Stern, violinist, educator, and humanitarian.

2015 - Hannah White, recipient

 

M-PRIZE International Chamber Arts Competition (May) - Note: Discontinued in 2019

1st Place

2018 -  Kairos String Quartet  - Joshua Brown and Julian Rhee( violin/viola), Thompson Wang, violin, Lydia Rhea, cello

2017  - Astera String Quartet -  Ria Honda, violin, Hannah White, violin, Kayla Cabrera, viola, Annamarie Wellems, cello

2nd Place

2017 -  Vieira String Quartet - Maya Anjali Buchanan, violin, Karisa Chiu, violin, Steven Song, viola, Nathan Mo, cello

 2016 - Vibrant String Quartet  - Zachary Brandon and Hannah White, violin, Freya Irani, viola, Leevy Williams, cello

3rd Place

2017 - Invictus Piano Quartet - Zachary Brandon and Joshua Brown (violin/viola),   Lydia Rhea, cello, Andrew Guo, piano

2016 - Calliope Piano Trio - Karisa Chiu, violin, Nathan Mo, cello, Andrew Guo, Piano

 

MTNA National Competition Winners (Fall)

2016 - 1st Andrew Guo, Senior Composition

2014 - 2nd Maya Anjali Buchanan, Junior Violin

2013 - 1st Hannah White, Junior Violin

2013 - 2nd Andrew Guo, Junior Violin

2012 - 1st Jonas Tarm, Senior Composition; 2nd Ryan Jannak-Huang, Junior Piano

2010 - 1st Leah Ferguson, Senior Viola

 

MYA Discover National Chamber Music Competition (February)

2016 - Open Division Overall Winner and Strings and Piano Category Winner - Calliope Trio (Karisa Chiu, violin; Nathan Mo, cello; Andrew Guo, piano)

Overall and String/Piano Division Winner Honorable Mention - Cantare Piano Quintet - Seoyun Baek, piano; Isabella Brown, Barbara Juminaga, Zechary Mo, violins/viola; Mia Wimbiscus, cello

2015 - Open Division Overall Winner and Strings and Piano Category Winner - Ètoile Quartet (Gallia Kastner, violin; Serena Harnack, violin; Freya Irani, viola; Alexandra Kim, cello)

Strings and Piano Honorable Mention - Atara String Quartet (Karisa Chiu, violin; Hannah White, violin; Tess Krope viola; Krystian Chiu, cello) and Fortis Piano Quartet (Kitsho Hosotani, violin; Joshua Brown, violin; Nathan Mo, cello; Daniel Szefer, piano)

 2014 - Overall Winner and Strings Category Winner - Vox Quartet - (Hansuh Rhee, violin; Serena Harnack, violin; Nathan Mo, cello; Mira Williams, viola)

 Honorable Mention Atara String Quartet - (Karisa Chiu, violin; Hannah White, violin; Tess Krope viola; Krystian Chiu, cello)

 Previous Awards: In 2015, won the Open Division Overall Winner and Strings/Piano Category Winner (Gallia Kastner, Serena Harnack, Freya Irani and Alexandra Kim) and the Atara String Quartet (Hannah White, Karisa Chiu, Tess Krope, and Krystian Chiu) and Fortis Piano Quartet (Kitsho Hosotani, Joshua Brown, Nathan Mo, and Daniel Szefer) received Strings/ Piano Honorable Mention. In 2014, the Overall Division Winner and Strings Category Winner went to the VOX String Quartet (Hansuh Rhee, Gallia Kastner, Mira Williams, Nathan Mo).

 

MYA Walgreen National Concerto Competition (December)

 

2018 Junior Open Division Strings Category

Honorable Mention: Sameer Agrawal, violin student of Sang Mee Lee

Senior Open Division Strings Category

Honorable Mention: Zechary Mo, viola student of Almita Vamos

 2017 Senior Open Division

Julian Rhee, violin - Winner

John Heo, violin - Honorable Mention

 2016 Senior Division Winners

Karisa Chiu, violin - winner, and Overall Senior Open Division Winner

Julian Rhee, violin - honorable mention

Nathan Mo, cello - honorable mention

Brendan Tarm, cello - honorable mention

 2015 Senior Division Winners

Overall Winner - Zachary Brandon, violin

String Division Winner - Zachary Brandon, violin

String Division Honorable Mention

Leevy Williams, cello

Karisa Chiu, violin

Alexandra Kim, cello

Junior Division Winners

String Division Winner - Isabella Brown, violin

 

2014

Open Category Senior Division

String Category Honorable Mention

Joshua Brown, violin

Nicholas Brown, violin

Karisa Chiu, violin

Serena Harnack, violin

Krystian Chiu, cello

Nathan Mo, cello

Junior String Division

John Heo, violin

 

2013

Open Senior Division Results

Overall Open Division Winner and String Category Winner (will perform in February at Symphony Center)

Hansuh Rhee, violin

 Honorable Mentions (String Category)

Serena Harnack, violin

Alexandra Kim, cello

Nathan Mo, cello

Steven Song, violin

 

Open Junior Division Results

String Category Co-Winner - Maya Anjali Buchanan, violin

 Honorable Mention (String Category)

Kitsho Hosotani, violin

 

National Foundation for Advancement in the Arts (January)

2018 - Silver Award, Presidential Scholar in the Arts, Julian Rhee, violin

2017 - Gold Award, Presidential Scholar in the Arts, Andrew Guo, piano

2009 – Silver Award, Presidential Scholar in the Arts, Andrea Jarret, violin

 

From The Top National Radio Broadcasts (solo performances unless otherwise noted)

2018 - Kairos String Quartet (alumni group) Joshua Brown and Julian Rhee, violin; Thompson Wang, viola; Lydia Rhea, cello

2018 - Ria Honda, Julian Rhee

2017 - Zachary Brandon, Karisa Chiu, Andrew Guo, Nathan Mo, Julian Rhee

2016 - Joshua Brown, Maya Anjali Buchanan, Josiah Yoo

2014 - Erika Gray, Mira Williams,

2013 - Daniel Kaler, Gallia Kastner, Hannah White, Quartet Lumiere: Rebecca Benjamin, Gallia Kastner, Mira Williams, Josiah Yoo

2011 - Arianna Smith

2012 - Stephanie Block, Johannes Gray,  Laura Park, (January and October) ,Quartet Al Dente: Caitlin Adamson, Claire Bourg, Tara Safavi, Adé Williams

2012 -  Claire Bourg, Alexandra Switala, Kelly Talim, Adé Williams

2010 - Quartet Danaë: Leah Ferguson, Benjamin Fried, Sophia Kim, Zachary Spontak

2008 - Quartet Polaris: Gabriel Cabezas, Andrea Jarrett, Matthew Lipman, Vincent Meklis,

2008 - Kate Liu

2007 - Matthew Lipman

 

National Youth Orchestra of the United States (Fall-Feb. notification)

2017 - Kayla Cabrera, viola, Peter Morin, viola, Tabby Rhee (alumna), viola

2013 - Giancarlo Latta, violin; Erika Gray, viola

 

Sphinx Competition Finalists (February)

2019

Junior Division - Claire Arias-Kim, volin, finalist

Senior Division - Alumna Ade Williams, 2nd place Laureate

 

2018 Junior Division -  Irina Casasnovas, violin; Claire Arias-Kim, violin

Senior Division -  Hannah White, violin -  Achievement Award

 

2017 Junior Division -  Irina Casasnovas, violin - 4th Place

Senior Division -  Alexandra Switala, violin, Mira Williams, viola

 

2016 Junior Division -  Kayla Cabrera, viola

 

2015 Junior Division -  Hannah White, violin – 1st Place; Mira Williams, viola – 2nd Place

 

2014 Junior Division -  Julimar Gonzalez, violin; Mira Williams, viola – 2nd Place; Hannah White, violin – 3rd Place

Senior Division -  Clayton Penrose-Whitmore, violin – 2nd Place

 

2013 Junior Division -  Caitlin Adamson, viola, Hannah White, violin

Senior Division - Santiago E. Osorio, viola

 

2012 Junior Division -  Caitlin Adamson, viola; Ade Williams, violin – 1st Place;  Mira Williams, viola

Senior Division - Gabriel Cabezas, cello – 1st Place

 

2011 Junior Divison -  Caitlin Adamson, viola; Alexandra Alvarado Switala, violin; Ade Williams, violin - 1st Place

 

2010 Junior Division -  Kenneth Jones-Madrid, violin

 

2009 Junior Division -  Alexandra Alvarado Switala, violin – 2nd Place

 

2008 Junior Division - soin Clayton Penrose-Whitmore, violin – 1st Place; Alexandra Alvarado Switala, violin – 2nd Place; Chaunte Ross, violin

 

2007 Junior Division - Alexandra Alvarado Switala, violin

 

2006 Junior Division - Gabriel Cabezas, cello – 1st Place; Clayton Penrose-Whitmore, violin – 5th Place

 

St. Paul String Quartet Competition (April)

Gold Medals (4)

2015 - Atara String Quartet -  Karisa Chiu and Hannah White, violin, Tess Krope, viola, Krystian Chiu, cello

2010 - Emerald String Quartet -Ethan Hoppe, Kenneth Jones-Madrid, Clayton Penrose-Whitmore, violin/viola, Alexander Hersh, cello

2009 - Aurelia String Quartet - Susie Koh and Laura Park, violin, Arianna Smith, viola, Allan Steele, cello

2007 - Ridere Quartet - Samantha Bennett, violin, Ryan Meehan, violin Emma Steele, violin, Mindy Park, cello

 

Silver Award (7)

2018 - Kairos String Quartet - Joshua Brown and Julian Rhee, violin/viola, Thompson Wang, violin, Lydia Rhea, cello

2017 - Vieira Quartet - Maya Anjali Buchanan and Karisa Chiu, violins, Steven Song, viola, Nathan Mo, cello

 

Haydn Award - Vieira Quartet

2014  - Atara String Quartet - Karisa Chiu and Hannah White, violin, Tess Krope, viola, Krystian Chiu, cello

2010 - Quartet Danaë - Sophia Cho and Zachary Spontak, violin, Leah Ferguson, viola, Ben Fried, cello

2009 - Quartet Danaë - Sophia Cho and Zachary Spontak, violin, Leah Ferguson, viola, Ben Fried, cello

2008 - Quartet Polaris -  Andrea Jarrett, Vincent Meklis, violin, Matthew Lipman, viola, Gabrial Cabezas, cello

2007 - Zeloso String Quartet - Scot Moore and Janis Sakai, violins, Moira Bette, viola, Eliott Lee, cello

 

Bronze Award (4)

2019 - Nova String Quartet - Irina Casasnovas, violin, John Heo, violin, Zechary Mo, viola, Cameron Chiu, cello

2016 - Quartet Degas - Joshua Brown and Maya Anjali Buchanan, violin, Tess Krope, viola, Josiah Yoo, cello

2009 - Quartet  Danaë - Sophia Cho and Natsuki Kumagai, violin, Leah Ferguson, viola, Benjamin Fried, cello

2008 - Quartet Polaris - Andrea Jarrett and Vincent Meklis, violins, Matthew Lipman, viola, Gabriel Cabezas

Audience Prize

2019 - Xena String Quartet (Claire Arias-Kim, violin, Noelle Naito, violin, Isabel Chen, viola, Camille Toubol, cello)

2012 - Audience Prize and Haydn Prize for best interpretation of the master's work - Quartet Ventoso - Jennifer Cha and Erika Gray, violin, Caitlin Adamson, viola, Johannes Gray, cello

Stradivarius International Violin Competition (July)

2013 - 3rd Laureate - Gallia Kastner

2016-

2nd Laureate - Maya Anjali Buchanan

3rd Laureate - Joshua Brown

4th Laureate - Zachary Brandon

 

Stulberg International String Competition (May)

2018 - Bronze - Maya Anjali Buchanan

2017 - Bronze and Bach Prize - Karisa Chiu, violin; Zachary Brandon, Finalist

2016 - Bach Prize and Finalist - Zachary Brandon, violin

2013 - Bronze: Laura Park, violin

2012 - Gold: Matthew Lipman, viola, Bronze: Vincent Meklis, violin

2010 - Bronze: Allan Steele, cello

 

Tchaikovsky Competition for Young Musicians (December)

Joshua Brown, violin - Audience Award, Honorable Mention, the Academy of Arts Golden Medal, and the Siberian Academy of Arts Talent Award

Avery Fisher Career Grant - These Grants of $25,000 give professional assistance and recognition to talented instrumentalists who the Recommendation Board and Executive Committee believe have great potential for solo careers.

2016 - Alumnus Gabriel Cabezas, cellist

2015 - Matthew Lipman, violist

2012 - Benjamin Beilman, violinist and Conrad Tao, pianist


Thomas and Evon Cooper International Competition (July)

2017 Violin - 4th Zachary Brandon, 5th Maya Anjali Buchanan

2015 Violin - 1st (shared 1st prize) Gallia Kastner, 2nd and Audience Award Joshua Brown, 4th Karisa Chiu, 6th Maya Anjali Buchanan

2014 Violin - 4th Gallia Kastner

2011 Violin - 2nd Alexander Switala, 3rd Laura Park, 6th Kelly Talim

2010 Piano - 3rd Kate Liu

 

Triennial Johansen International Competition (March)

2018 - 1st Julian Rhee, violin

2015 - 3rd Maya Anjali Buchanan, violin

2012 – 1st Gallia Kastner, violin

2009 – 1st Matthew Lipman, viola; 2nd Gabriel Cabezas, cello

 

Yamaha Young Performing Artist

2018 - Joshua Brown, violinist

 

YoungArts (January)

2019

Irina Casasnovas

Claire Arias Kim

Isabella Brown

 

2018

Julian Rhee, Classical Music/Violin (Finalist)

Ria Honda, Classial Music/Violin (Honorable Mention Winner)

Claire Arias-Kim and Irina Casasnovas, Classical Music/Violin (Merit Winners)

Alumni

David Hou | Classical Music/Piano (Finalist)

Brendan Tarm | Classical Music/Violoncello (Honorable Mention)

Maya Anjali Buchanan | Classical Music/Violin (Merit)

 

2017

Karisa Chiu | Classical Music/Violin (Finalist) - US PRESIDENTIAL SCHOLAR NOMINEE

Andrew Guo| Classical Music/Composition (Finalist) and GOLD AWARD WINNER & US PRESIDENTIAL SCHOLAR, Schindler, John | Classical Music/Piano (Finalist) Honda, Ria | Classical Music/Violin (Honorable Mention)

Nathan Mo | Classical Music/Violoncello (Honorable Mention)

Zachary Brandon | Classical Music/Violin (Merit)

Joshua Brown | Classical Music/Violin (Merit)

Maya Anjali Buchanan | Classical Music/Violin (Merit)

Alumni

Serena Harnack, David Hou, Freya Irani, and Alex Kim all received Honorable Mention.

2016 - Alexandra Kim, Cello Merit Award, Cello; Natalie Nedvetsky, Piano Honorable Mention; Joshua Brown, Violin Honorable Mention

2015 - Nicholas Brown, Violin Merit Award and Nathan Walhout, Cello Honorable Mention

2014 - Gallia Kastner, Violin Finalist, Hansuh Rhee, Violin Honorable Mention, and Zachary Brandon, Violin Merit

2010 - Lydia Umlauf, Violin Merit

 

Regional Competitions and Significant Scholarship Awards

 

American Opera Society of Chicago (March)

Eleanora Pierce Scholarship

2019 John Heo, violin

2017 Nathan Mo, cello

2016 Joshua Brown, violin

2010 Lydia Umlauf

Arthur J. and Glenna B. Collins Award

2017 Julian Rhee, violin

 

Annual Steinway Young Artist Competition for Pianists (discontinued)

2011 – 1st Wonjin Hahn

2010 – 1st Andrew Tung, 2nd Paul Juhn

2009 Senior Solo Division sweep 1st–4th places:

Sean Yeh (1), Andrew Tung (2), Paul Juhn (3), Adam Kim (4)

 

A.N. & Pearl G. Barnett Chamber Music Competition (April)

2019 - Grand Award Winner and Strings and Piano Division 1st Place Winner  -  Xena String Quartet (Claire Arias-Kim, Noelle Natio, Isabel Chen, Camille Toubol); coahced by Mathias Tacke

2018 - Grand Award Winner and Strings and Piano Division 1st Place Winner  - The Kairos Quartet - Joshua Brown and Julian Rhee (violin and viola), Thompson Wang (viola) and Lydia Rhea (cello); coached by Rodolfo Vieira

2017 - Grand Award Winner and Strings and Piano Division 1st Place Winner, Vieira String Quartet -- Maya Anjali Buchanan, Karisa Chiu, Steven Song, Nathan Mo; coached by Rodolfo Vieira

2nd Place - Invictus Piano Quartet -- Joshua Brown, Zachary Brandon, Lydia Rhea, Andrew Guo (coached by Elaine Felder and Mathias Tacke)

 

2016 - Grand Award Winner and Strings & Piano Division1st Place Winner, Iris Piano Trio -- Ria Honda, Alexandra Kim and Natalie Nedvetsky (coached by Paul Vanderwerf and Milana Pavchinskaya)

2nd Place - Vibrante Quartet -- Hannah White, Zachary Brandon, Freya Irani, and Leevy Williams (coached by Mathias Tacke)

3rd Place - Quartet Degas -- Maya Buchanan, Joshua Brown, Tess Krope and Josiah Yoo (coached by Sang Mee Lee and Roland Vamos)

 

2015 - Grand Award Winner and Strings & Piano Division1st Place Winner - Fortis Piano Quartet - Joshua Brown and Kitsho Hosotani, violin/viola, Nathan Mo, cello, Daniel Szefer, piano

2nd Place - Atara String Quartet - Karisa Chiu, violin, Hannah White, violin, Tess Krope, viola, Krystian Chiu, cello

3rd - Premier Quartet - Ria Honda, violin, Nicholas Brown, violin, Katherine Gallagher, viola, Richard Li, cello

 

2014 - Grand Award Winner and Strings & Piano Division1st Place Winner – Trio Solaris - Gallia Kastner, violin, Nathan Walhout, cello, Andrew Guo, piano

2nd Place – Vox Quartet - Hansuh Rhee, violin, Serena Harnack, violin, Mira Williams, viola, Nathan Mo, cello

3rd Place – Atara String Quartet - Karisa Chiu, violin, Hannah White, violin, Tess Krope, violin, Krystian Chiu, cello

 

2013 - Grand Award Winner and Strings & Piano Division1st Place Winner – Quartet Lumiére - Gallia Kastner, violin, Rebecca Benjamin, violin, Mira Williams, viola, Josiah Yoo, cello

3rd Place - Trio Giocoso - Serena Harnack, violin, Nathan Mo, cello, Andrew Guo, piano

 

Crain-Maling Foundation Chicago Symphony Orchestra Youth Auditions (April)

2018 -  1st Yerin Yang, piano

2017 - 1st Maya Anjali Buchanan, violin

1st Alternate Winner Joshua Brown, violin

Finalist - Thompson Wang, violin

HM - Isabella Brown, violin

2015 - Finalist, David Hou, piano

2014 - 1st Gallia Kastner, violin

2012 - 1st Kyle Jannak-Huang, piano

2011 - 1st Johannes Gray, cello

2009 – 1st Adam Kim, piano

2008 – 1st Gabriel Cabezas, cello

 

CSA Concerto Competition-Northern Illinois University (November)

2016  1st Thompson Wang, violin

2015 1st Katherine Gallagher, violin

2014 1st Karisa Chiu, violin

2013 1st Serena Harnack, violin

2012 1st Serena Harnack, violin

 

DePaul Open Division Concerto Festival Competition (January)

Open Division Winners 2019

Cello 

HM - Cameron Chiu 

HM - Mia Wimbiscus

Viola 

1st - Zechary Mo 

Violin 

1st - Sameer Agrawal 

1st - Claire Arias-Kim

HM with Distinction - Kelly Kim 

HM - Sonya Jones

 

2018 - 1st  James Baik, cello

HM - Cameron Chiu and Mia Wimbiscus, cello

1st - Yerin Yang, piano

1st - John Heo,violin

Honorable Mention with Distinction - Thompson Wang, violin

HM - Claire Arias-Kim and Irina Casasnovas, violin

 

2017 - 1st Maya Anjali Buchanan and Zechariah Mo, violin

HM - Claire Arias Kim and Steven Song, violin

 

2016 - 1st Isabella Brown and Ria Honda, violin

HM Claire Arias-Kim, violin

HM with DISTINCTION Lydia Rhea, cello

HM Brendan Tarm, cello Annamarie Wellems, cello

HM Peter Morin, viola,

 

2015 - 1st Leevy Williams, cello

HM with Distinction - Krystian Chiu, cello

1st Katherine Gallagher, viola

1st Joshua Brown, Karisa Chiu, Steven Song, violin

HM - Kitsho Hosotani

2014 - 1st Alexandra Kim, cello

2013 - 1st Nathan Mo, cello

HM - Krystian Chiu, Leevy Williams, and Josiah Yoo

1st Mira Williams, viola

Honorable Mention with Distinction: Serena Harnack,

1st Hansuh Rhee, violin

Honorable Mention with distinction: Karisa Chiu

2012 - 1st Serena Harnack, violin

 

DuPage Symphony Orchestra Young Artist Audition (February)

2019 - 1st Isabella Brown, violin; 2nd - Irina Casasnovas, HM- Cameron Chiu and Zechary Mo

2018 - 2nd John Heo, violin, HM-Zechary Mo

2017 - 1st Thompson Wang, violin, HM - Kayla Cabrera, viola

2016 - 1st Nathan Mo, cello

2015 - 2nd Joshua Brown, violin; HM - Nicholas Brown and Steven Song, violin

2014 - 1st Katherine Gallagher, violin

2013 - 1st Serena Harnack, violin

 

Elmhurst Symphony Orchestra Robert Stanger Young Artist Audition (February)

2016 - 1st Karisa Chiu, violin

2015 - 1st Joshua Brown, violin 3rd - Steven Song, violin

2014 - 2nd Serena Harnack, violin 4th - Steven Song, violin

2013 - 4th Serena Harnack, violin

 

Emilio del Rosario Piano Concerto Competition (May)

2017 - HM, Yuelin Zhong

2012 - 2nd (tie), Ryan Jannak-Huang and Kyle Jannak-Huang

2011 - First Place, Andrew Tung

 

Fox Valley Concerto Competition

2019 1st Cameron Chiu, cello; 2nd Zechary Mo, viola

2018 2nd John Heo, violin

 

Jules M. Laser Chamber Music Competition (discontinued in 2015)

Music Institute ensembles have taken first place in each of the past six years.

 

2014 --1st Atara String Quartet - Karisa Chiu, violin, Hannah White, violin, Tess Krope, viola, Krystian Chiu, cello

2nd Vox String Quartet - Hansuh Rhee, violin, Serena Harnack, violin, Mira Williams, viola, Nathan Mo, cello

 

2013 – 1st Quartet Lumiére - Gallia Kastner and Rebecca Benjamin, violin, Mira Williams, viola, Josiah Yoo, cello

 

2012 – 1st Quartet Ventoso - Erika Gray, violin, Jennifer Cha, violin, Caitlin Adamson, viola, Johannes Gray, cello

 

2011 – 1st Okemo String Quartet - Ade Williams, violin, Hansuh Rhee, violin, Mira Williams, viola, Josiah Yoo, cello

 

2010 – 1st Emerald String Quartet - Alexander Jones-Madrid, Ethan Hoppe, Clayton Penrose-Whitmore, violin/viola, Alexander Hersh, cello

2nd Quartet Danae - Zachary Spontak, violin, Sophia Cho, violin, Leah Ferguson, viola, Benjamin Fried, cello

 

2009 – 1st Aurelia String Quartet - Laura Park, violin, Susie Koh, violin, Arianna Smith, viola, Allan Steele, cello

 

Kishwaukee Symphony Orchestra's Arthur D. Montzka Young Artists Concerto Competition (January)

2019 - 1st John Heo, violin

2018 - Runner-Up John Heo, violin

2017 - 1st Maya Anjali Buchanan, violin

2016- 1st Karisa Chiu, violin, Runner-up Alexandra Kim, cello

2015 - 1st Nathan Mo, cello

 

Lakeview Orchestra Concerto Competition

2019 - 1st Isabella Brown, violin

2017- 1st Claire Arias-Kim, violin

 

Music Festival in Honor of Confucius Competition (March)

2017- Honorable Mention - Claire Arias-Kim, student of Almita Vamos,

 

2015

VIOLIN SENIOR

1st - John Heo, student of Almita Vamos

3rd - Karisa Chiu, student of Almita Vamos

VIOLIN JUNIOR II

1st - Isabella Brown, student of Almita and Roland Vamos/ Hannah Lin (tie)

CELLO SENIOR

2nd - Nathan Mo, student of Hans Jensen

CELLO JUNIOR I

2nd - Mia Wimbiscus, student of Gilda Barston

 

2014

VIOLIN – JUNIOR 2

1st - Joshua Brown

VIOLIN – SENIOR

2nd - Nicholas Brown

3rd - Tabby Rhee

CELLO – SENIOR

1st - Josiah Yoo

2nd (tie) - Annamarie Wellems

2nd (tie) - Nathan Mo

 

Musichorale Scholarship Competition (March)

2016 - Nathan Mo, Winner, cello, instrumental

Zechary Mo, HM, violin, instrumental

2015 - John Heo, Winner, violin, instrumental

Tabby Rhee, 2nd, violin, instrumental

Katherine Gallagher, HM, violin, instrumental

2012 - Hannah White, HM, violin, instrumental

2010 - Paul Juhn, Winner, piano, instrumental

Devon Naftzger, 2nd, viola, instrumental

Serena Harnack, Winner-Grades 1-8, violin, instrumental

2009 – Hayashi Kiyoshi, Winner, violin, instrumental

 

Musicians Club of Women Scholarship Competition (March)

2018 Irina Casasnovas - Farwell Trust Award

2017 Tabby Rhee* - Jerome and Elaine Nerenberg Foundation Scholarship

2017 Alexandra Switala* - Farwell Trust Award

2017 Maya Anjali Buchanan - Farwell Trust Award

2016 Karisa Chiu - The Jerome and Elaine Nerenberg Foundation Scholarship

2016 Hannah White - The Farwell Trust Award

2015 Serena Harnack - The Farwell Trust Award

2014 Hansuh Rhee - The Jerome and Elaine Nerenberg Foundation Scholarship

2013 Gallia Kastner - The Jerome and Elaine Nerenberg Foundation Scholarship

2013 Ade Williams - The Farwell Trust Award

2012 Kelly Talim - The Edith Newfield Award

2012 Claire Bourg - The Farwell Trust Award

*Alumna

 

Naperville Woman's Club's Young Adult Music Competition (Spring)

2015 - 1st Premier String Quartet - Steven Song, violin; Nicholas Brown, violin; Katherine Gallagher, viola; Richard Li, cello

Park Ridge Civic Orchestra Scholarship Auditions

2018 - Joshua Brown, violin

2017 - Stephen Song, violin

2016 - Nicholas Brown, violin and Leevy Williams, cello

2015 - Nathan Walhout, cello

 

Rembrandt Chamber Players Music Competition (January)

2019 --  2nd Xena String Quartet - Claire Arias-Kim, violin, Noelle Naitio,  violin, Isabel Chen, viola, Camille Toubol, cello

              HM - Fiero String Quartet - Isabella Brown, violin, Kaylin Liu, violin, Elena Galantas, viola, Alun Hayut, cello

2018 -- 1st Kairos String Quartet - Julian Rhee, violin, Thompson Wang, violin, Joshua Brown, Lydia Rhea, cello

2017 -- 1st Vieira String Quartet - Karisa Chiu, violin, Maya Anjali Buchanan, violin,

Song, viola, Nathan Mo, cello

2016 -- HM Quartet Degas - Joshua Brown, violin, Maya Anjali Buchanan, violin, Tess Krope, viola, Josiah Yoo, cello

2015 -- 1st Etoile String Quartet - Serena Harnack, violin, Gallia Kastner, violin, Freya Irani, viola, Ayoun Alexandra Kim, cello

2014 -- 1st Vox String Quartet - Serena Harnack, violin, Hansuh Rhee, violin, Mira Williams, viola, Nathan Mo, cello

HM - Trio Anima - Trio Anima Steven Song, violin, Leevy Williams, cello, David Hou, piano

2009 – 1st Aurelia String Quartet - Laura Park, violin, Susie Koh, violin, Arianna Smith, viola, Allan Steele, cello

 

Sejong Music Competition (November)

 

VIOLIN SENIOR DIVISION

First Place & Best Interpretation Korean piece:
Isabella Brown

Second Place & Best Interpretation Korean piece:
Katya Moeller

Honorable Mention: Claire Arias-Kim

Honorable Mention: Sidney Lee

 

VIOLIN JUNIOR DIVISION

First Place & Best Interpretation Korean piece:
Esme Arias-Kim

Second Place & Best Interpretation Korean piece:
Sameer Agrawal

 

2017

SENIOR STRING DIVISION

1st Place  - Ria Honda, violin,

2nd Place  - Thompson Wang, violin

3rd Place -  John Heo, violin

HM - Claire Arias Kim

Best interpretation of a Korean piece: John Heo

 

2016-

SENIOR STRING DIVISION

1st Place - Zachary Brandon

2nd Place - Ria Honda

3rd Place - Claire Arias-Kim

HM-Thompson Wang

Best Interpretation of a Korean piece: Zachary Brandon

 

2015-

SENIOR PIANO DIVISION

1st - John Schindler

Best Interpretation of a Korean piece - John Schindler

SENIOR VIOLIN DIVISION

1st Place - Karisa Chiu

2nd Place - Zachary Brandon

HM - Ria Honda, John Heo

Best Interpretation of a Korean Piece - Karisa Chiu

 

2014-

SENIOR VIOLIN DIVISION

1st - Joshua Brown

2nd - Karisa Chiu

3rd - Serena Harnack

Honorable Mention - Nicholas Brown

JUNIOR VIOLIN DIVISION

2nd - John Heo

Best Interpretation of a Korean Piece - John Heo

 

Skokie Valley Symphony Young Artist Winners since 2007

2016-17 1st Maya Anjali Buchanan, violin, 2nd Place Tabby Rhee (alumna), viola

2015-16 1st place Joshua Brown, violin; 2nd place Karisa Chiu, violin; HM Maya Anjali Buchanan, violin and Nathan Mo, cello

2011-12, 1st place Gallia Kastner, violin; 2nd place, Claire Bourg

2010-11, 1st place Alexandra Switala, violin

2009-10, 1st place, Zachary Spontak, violin; 2nd place, Kate Liu, piano

2008-09, 2nd place, Benjamin Lash cello

2007-08, 1st place Natsuki Kumagai, violin

 

Society of American Musicians (January - February)

2018

Violin Intermediate Division 2nd - Kaylin Liu

Cello Intermediate Division 1st-  Cameron Chiu 

 

2017-

Violin young Artist Division 1st - Julian Rhee

Viola Senior Division 1st - Tabby Rhee, alumna

 

2015-

Cello - Senior Division

1st - Annamarie Wellems

2nd - Leevy Williams

Violin - Senior Division

2nd Place - Joshua Brown

Honorable Mention - Steven Song

 

West Suburban Solo Competition (January/February)

2017 1st Julian Rhee, violin

2015 1st Karisa Chiu, violin

2014 1st Serena Harnack, violin

2013 HM Serena Harnack, violin

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

INDIANA

Carmel Symphony Orchestra's (CSO) 35th Young Artists Competition

2015 – 1st Lydia Rhea

 

Fort Wayne Philharmonic Concerto Competition

2017 – 1st Lydia Rhea, cello

 

Indianapolis Symphony Orchestra's Side-by-Side Program Concerto Competition

2017 – 1st Lydia Rhea, cello

 

Muncie Symphony Orchestra Competition    

2017 - Silver Medal, Lydia Rhea, cello

 

New World Youth Orchestra's Young Artist Competition  

2016 - 1st Senior Division - Lydia Rhea, cello

 

WISCONSIN

Bolz Young Artist Competition, The Final Forte

2017 - 1st Julian Rhee, violin

2016 -  2nd Tabby Rhee, viola

2015 - HM Freya Irani, viola

 

 LaCrosse Symphony Orchestra Rising Star Young Artist Competition

2019 - Zechary Mo and Claire Arias-Kim, finalists

2017 - 1st Julian Rhee, violin

 

Milwaukee Civic Music Competition Scholarship

2018 - Julian Rhee, violin

2017 - Julian Rhee, violin

 

IOWA

2018 - MTNA State Winner - 1st  Katya Moeller, violin